Final Round Results – Lordco Auto Parts B.C. Nationals – June 15th-17th

RACE #1

COMPETITION ELIMINATOR
Winner – Ryan Warter (Olalla, WA)
Runner-up – Jeff Lane (North Bend, WA)
#1 Qualifier – Jeff Lane (North Bend, WA)

SUPER STOCK
Winner – Cody Lane (North Bend, WA)
Runner-up – Jackie Alley (Eagle ID)
#1 Qualifier – Kevin Cour (Northville, MI)

STOCK ELIMINATOR
Winner – Bill Bushmaker (Auburn, WA)
Runner-up – Larry McLanahan (Kennewick, WA)
#1 Qualifier – Joe Sorensen (Woodburn, OR)

TOP SPORTSMAN
Winner – Danny Wargnier (Kelzer, OR)
Runner-up – Pat McNally (St. Albert, AB)
#1 Qualifier – Joe Loch (Renton, WA)

TOP DRAGSTER
Winner – Ryan Carlson (Maple Valley, WA)
Runner-up – Quentin Chambers (Bellingham, WA)
#1 Qualifier – Ryan Carlson (Maple Valley, WA)

SUPER COMP
Winner – Randy Beck (Tacoma, WA)
Runner-up – John Dalrymple (Sunnyside, WA)
#1 Qualifier – Randy Beck (Tacoma, WA)

SUPER GAS
Winner – Cam McPherson (Edmonton, AB)
Runner-up – Dave Holmes (Spokane, WA)
#1 Qualifier – Casey Plaizier (Stony Plain, AB)

SUPER STREET
Winner – Martin Jackman (Mission, BC)
Runner-up – Justin Cooper (Medical Lake, WA)
#1 Qualifier – Francesca Glroux (Stave Lake, AB)

SPORTSMAN MOTORCYCLE
Winner – Don DePeel (Gladstone, OR)
Runner-up – Miles Hauer (Camano Island, WA)
#1 Qualifier – Miles Hauer (Camano Island, WA)

SUPER PRO
Winner – Robbie White (Calgary, AB)
Runner-up – Jan Christensen (Langley, BC)
#1 Qualifier – Robbie White (Calgary, AB)

PRO ET
Winner – Jim Behnke (Mission, BC)
Runner-up – Ross Walker (Langley, BC)
#1 Qualifier – Larry Yampolsky (Langley, BC)

RACE #2
TOP ALCOHOL DRAGSTER
Winner – Shawn Cowie (Surrey, BC)
Runner-up – Kim Parker (Graham, WA)
#1 Qualifier – Kim Parker (Graham, WA)

TOP ALCOHOL FUNNY CAR
Winner – Chris Marshall (McMinnville, OR)
Runner-up – Brian Hough (Junction City, OR)
#1 Qualifier – Chris Marshall (McMinnville, OR)

COMPETITION ELIMINATOR
Winner – Jeff Lane (North Bend, WA)
Runner-up – Ryan Warter (Olalla, WA)
#1 Qualifier – Jeff Lane (North Bend, WA)

SUPER STOCK
Winner – Jackie Alley (Eagle, ID)
Runner-up – Tod Haste (Kennewick, WA)
#1 Qualifier – Tom Gaynor (Battle Ground, WA)

STOCK ELIMINATOR
Winner – Jody Lane (Puyallup, WA)
Runner-up – Larry Peterson (Eugene, OR)
#1 Qualifier – Joe Sorensen (Woodburn, OR)

TOP SPORTSMAN
Winner – Rian Hayward (Marysville, WA)
Runner-up – Mike Lucas (Fort St John, BC)
#1 Qualifier – Joe Loch (Renton, WA)

TOP DRAGSTER
Winner – Paul Nero (Eugene, OR)
Runner-up – Kacee Bootsma-Morris (Olympia, WA)
#1 Qualifier – Quentin Chambers (Bellingham, WA)

SUPER COMP
Winner – Randy Beck (Tacoma, WA)
Runner-up – Len Mayer (Vegreville, AB)
#1 Qualifier – Nicholas Shepherd (Tigard, OR)

SUPER GAS
Winner – Casey Plaizier (Stony Plain, AB)
Runner-up – Phil Gilbert (Clackamas, OR)
#1 Qualifier – Curt Geise (Ellensburg, WA)

SUPER STREET
Winner – Matt Kielman (Vancouver, WA)
Runner-up – Tom Brown (Sedro-Woolley, WA)
#1 Qualifier – Warren Jacobson (Mission, BC)

SPORTSMAN MOTORCYCLE
Winner – Don DePeel (Gladstone, OR)
Runner-up – Miles Hauer (Camano Island, WA)
#1 Qualifier – Miles Hauer (Camano Island, WA)

SUPER PRO
Winner – Darien Provost (Abbotsford, BC)
Runner-up – Bradee Lowe (Agassiz, BC)
#1 Qualifier – Cory Jackson (Poulsbo, WA)

PRO ET
Winner –  John Tabak (Maple Ridge, BC)
Runner-up – Ross Walker (Langley, BC)
#1 Qualifier – Wes Vath (Kamloops, BC)

EXTRA RACES (JUNE 16TH)

SUPER COMP
Winner – Justin Cooper (Medical Lake, WA)
Runner-up – Greg Taylor (Olympia, WA)
#1 Qualifier – Robbie White (Calgary, AB)

SUPER GAS
Winner – Casey Plaizier (Stony Plain, AB)
Runner-up – Brian Preszler (Kennewick, WA)
#1 Qualifier – Darrel Smith (Foothills, AB)

SUPER STREET
Winner – Allen Macham (Everett, WA)
Runner-up – Dustin Martin (Burlen, WA)
#1 Qualifier – Jess Dale (Bonney Lake, WA)

TOP COMP SHOOTOUT
Winner – Dave Jackson (Poulsbo, WA)
Runner-up – Dane Lachelt (Kelowna, BC)
#1 Qualifier – Mike Hilsendager (Eugene, OR)